首页 > 校区新闻

章丘区中小学足球联赛颁奖仪式

发布时间:2020-12-19  责任编辑:管理员  点击次数:101  

今天我们在这里隆重集会,对在2020中国体彩杯章丘区中小学足球联赛中取得佳绩的个人和团体进行表彰奖励,

Today, we are gathered here to commend and reward the individuals and groups who have made outstanding achievements in the 2020 China Sports Lottery Cup Zhangqiu district primary and Secondary School Football League.

勉励他们珍惜荣誉、不忘初心、继续前行,为实现2020济南枫叶各项任务再上新台阶做出更大贡献。

We encourage them to cherish their honour, remain true to their original intention, continue to move forward, and make more significant contributions to the achievement of Maple Leaf international school-Jinan tasks in 2020.

 

在历时5天的比赛中,济南枫叶双语学校全体球员在领队刘钊老师,李岩老师,教练员洪越老师,石广昊老师以及郑毅老师的带领下,充分发扬济南枫叶足球团队精神,吃苦耐劳、团结协作,勇往直前、顽强拼搏,克服重重困难,取得了骄人的成绩,赛出了友谊、赛出了风格

During the five-day competition, all the players of Maple Leaf international school-Jinan entirely carried forward the team spirit of Maple Leaf international school-Jinan football under the leadership of Liu Zhao, Li Yan, Hong Yue, Shi Guanghao and Zheng Yi. They bear hardships, unity and cooperation, overcome numerous difficulties, and finally achieved impressive results. They gave the best account of themselves and displayed fair sportsmanship.

 

此次成绩的获得对学校校园足球工作意义重大,既是对学校近年来校园足球工作最好的回报,也充分展现了全校师生奋发进取、积极向上的精神风貌和良好的竞技水平。

The elementary school girl's team won the second place in the district league, the junior high school boy's team won the ninth place in the district league, and the elementary school boy's team and the junior high school girl's team won the tenth place.

 


获得最佳球员的有:小学男子足球队,初中男子足球队,初中女子足球队全体。

The best players are: elementary school boy's football team, junior high school boy's football team, and junior high school girl's football team.



获得明星球员的有:小学女子足球队全体

The Star player is: elementary school girl's football team

 

获得最佳守门员的:刘馨媛,徐绍泽,弭福森,乔玺烨,刘悦冰

The best goalkeepers are: Liu Xinyuan, Xu Shaoze, Mi Fusen, Qiao Xiye, Liu Yuebing.

 

获得最佳射手的有:刘馨媛,高赵瑾阁,王兴儒,张可佳,乔玺烨,刘紫晗,王梅田景,袭荣回,叶家旺,胡凯博

The best shooters are: Liu Xinyuan, Gao Zhaojinge, Wang Xingru, Zhang Kejia, Qiao Xiye, Liu Zihan, Wang Meitianjing, Xi Ronghui, Ye Jiawang, Hu Kaibo.

 

获得优秀领队的是:刘钊老师,李岩老师

The best team leaders are: Liu Zhao, Li Yan

 

获得优秀教练的有:洪越老师,石广昊老师,郑毅老师

The best coaches are: Hong Yue, Shi Guanghao, Zheng Yi


突出贡献奖:刘鑫媛,高赵瑾阁